Periodická tabulka » Zinek » Zinek v potravinách

Biologický význam zinku

PotravinaObsah Zn [mg.kg-1]
chléb pšenično-žitný12
ječmen25
jogurt3,2 - 4,6
kroupy ječné20
krupice hrubá5,6
maso hovězí kýta6,5
maso vepřové bok33
maso vepřové kýta37
maso vepřové krkovice48
maso vepřové plec57
mléko acidofilní3,3
mléko plnotučné3,2
mléko sušené36
mouka pšeničná hrubá7,3
mouka pšeničná polohrubá4,8
oves25
pohanka20 - 30
proso30
pšenice dvouzrnka44
pšenice jednozrnka63
pšenice ozimá36
sýry3,5 - 35
špalda35
tvaroh měkký6,2
tvaroh tvrdý8,0
žito ozimé27

Zinek v potravinách

V lidském organismu má zinek důležitou úlohu jako součást velké řady enzymů. Dostatek zinku v potravinách je důležitý pro správnou činnost imunitního systému. Zinek podporuje hojení ran, tvorbu řady hormonů, léčbu zánětů a uchovávání inzulínu. Mezi důležité zdravotní účinky zinku patří ochrana organismu před nachlazením.

V dostatečném množství se zinek vyskytuje v potravinách bohatých na bílkoviny, zejména v hovězím, vepřovém a drůbežím mase, vejcích a mořských plodech. Mezi potraviny obsahující zinek patří také obilniny, fazole, sýry a řechy, ale tyto přírodní zdroje poskytují zinek ve formě hůře přijatelné pro lidský organismus.

Tabulka zobrazuje abecední seznam vybraných potravin bohatých na zinek: →

Nedostatek zinku

Nedostatek zinku hrozí při nevyvážené stravě a zejména při řadě onemocnění, která vstřebávání zinku negativně ovlivňují, jedná se zejména o chronická zánětlivá střevní onemocnění, diabetes, atopický ekzém. Nedostatkem zinku jsou ohroženi také alkoholici.

Mezi hlavní příznaky nedostatku zinku v organismu patří zejména špatně se hojící rány, špatné vnímání pachů a chutí a šeroslepost. Mezi další klinické příznaky nedostatku patří popraskané ústní koutky, poruchy růstu, únava a celková slabost organismu.

Předávkování zinkem se obvykle rychle projeví kovovou pachutí na jazyku, bolestí hlavy, průjmem a zvracením.

Doporučené dávkování

Doporučená denní dávka (DDD) zinku pro dospělé je 15 mg. Pro děti ve věku do 4 let je DDD zinku 7 mg, starším dětem je doporučováno 10 mg denně. V těhotenství se doporučuje 20 mg a při kojení až 25 mg zinku denně.

Reklama:

Perfect Studio Most

Další chemické látky v potravinách

Zdroje